Nawigacja

Gaesti 2017 Monopoli 2018

ERASMUS+ M.U.S.I.C.

Gaesti 2017

Muzyczna wizyta w krainie Vlada Drakuli

W dniach 8–15.12.2017 r. odbyło się czwarte, przedostatnie już spotkanie uczestników programu M.U.S.I.C. Erasmus+. Tym razem wszyscy przybyli do rumuńskiego miasteczka Găeşti, oddalonego o 70 km od  Bukaresztu. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Karolina Tomczak, Ola Łaguniak, Basia Sznajder i Pola Stankiewicz. Towarzyszyły im pani Ewa Szczepaniak i pani Kamila Skonieczna.

Gościnni i serdeczni gospodarze – uczniowie i nauczyciele z  Colegiul National "Vladimir Streinu" dołożyli wszelkich starań, by nasz pobyt w Rumunii był interesujący i urozmaicony. Pierwsze dwa dni upłynęły nam na zwiedzaniu najciekawszych zakątków Transylwanii i Walachii. Transylwania zachwyciła nas górskim krajobrazami i średniowiecznymi zamkami oraz twierdzami. Zwiedzaniu towarzyszyło słuchanie fascynujących opowieści o czynach hospodara Vlada Drakuli oraz poznawanie przysmaków rumuńskiej kuchni. W regionie Walachia odwiedziliśmy dwa ważne ośrodki: dawną oraz obecną stolicę kraju, czyli  zabytkowe miasto Targoviste i tętniący życiem Bukareszt. Monumentalne budowle i świąteczne iluminacje na największym placu w Bukareszcie wywarły  na nas ogromne wrażenie, podobnie jak kolorowe cerkwie i zróżnicowane muzea, które zwiedziliśmy w ciągu tego weekendu.

W ciągu następnych dni dużo czasu spędziliśmy w szkole. Zostaliśmy też zaproszeni na krótkie spotkanie z merem Găeşti, który przekazał nam najważniejsze informacje o mieście i podejmowanych w nim inicjatywach kulturalnych. Uczestnicy programu pokazaliszkolnej społeczności przygotowane wcześniej prezentacje, które były poświęcone rozwojowi muzyki w ich krajach. Ponadto uczniowie wzięli udział w warsztatach muzycznych i przez wiele godzin wspólnie ćwiczyli grę na bębnach afrykańskich oraz przygotowywali się do występu  w bożonarodzeniowym koncercie, który zorganizowano w miejskim domu kultury.

Dwugodzinny koncert był ważnym wydarzeniem artystycznym. Wśród widzów znaleźli się nie tylko uczniowie i nauczyciele z kilku miejscowych szkół, ale też przedstawiciele lokalnych władz. Nasi gospodarze zaprezentowali pokaz ludowych rumuńskich tańców i krótki spektakl pantomimiczny oparty na motywach znanej legendy, a młodzi artyści z zagranicznych delegacji wykonali wybrane przez siebie kolędy i pieśni bożonarodzeniowe popularne w ich krajach. Nasze uczennice zaśpiewały pastorałkę „Gore gwiazda” i kolędę „Przybieżeli do Betlejem pasterze”. Ich występ  - utrzymany w uwspółcześnionej folklorystycznej stylistyce -  bardzo spodobał się publiczności. Na zakończenie koncertu młodzież z pięciu krajów brawurowo zagrała wspólnie utwór instrumentalny skomponowany przez litewskich licealistów. Ten występ stanowił doskonałe zwieńczenie dwudniowych warsztatów i udowodnił, że prawdziwe jest hasło programu (M.U.S.I.C – Music UnitesStudentsInspiresChange).

Z żalem żegnaliśmy gościnne Găeşti i nowych przyjaciół. Wizyta w Rumunii była nie tylko przygodą kulturalną i muzyczną, ale wspaniałą szansą, by poznać ciekawych, serdecznych ludzi i zobaczyć ich kraj.

Kamila Skonieczna

 

 

 

* * *

SPRAWOZDANIA Z WCZEŚNIEJSZYCH SPOTKAŃ W RAMACH REALIZACJI PROJEKTU M.U.S.I.C. ERASMUS+ SĄ DOSTĘPNE W ARCHIWALNYCH WERSJACH STRONY.

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa ZNP w Łodzi
    BUDYNEK A

    ul. Bohdanowicza 4
    93-552 Łódź

    BUDYNEK B

    ul. Scaleniowa 6
    93-436 Łódź
  • Dyrektor Zespołu Szkół ZNP
    Sekretariat (ul. Scaleniowa 6)

    tel.: (+42) 680 19 36
    e-mail: szkolyZNP@poczta.fm



    Wicedyrektor Zespołu Szkół ZNP
    Sekretariat (ul. Bohdanowicza 4)

    tel.: (+42) 648 52 28
    e-mail: sekretariatspznp@onet.pl
    e-mail: spznp@onet.pl

    .

Galeria zdjęć