Monopoli 2018
Koniec wieńczy dzieło, czyli niezapomniane spotkanie we włoskim Monopoli
W dniach 17–24 marca 2018 r. odbyła się piąta, ostatnia sesja dla uczestników programu ERASMUS+ M.U.S.I.C. Tym razem delegacje złożone z uczniów i nauczycieli spotkały się we włoskim mieście Monopoli. Gospodarzem i organizatorem tego spotkania była szkoła muzyczna, będąca częścią artystycznej placówki o nazwie Istituto di Istruzione Secondaria Superiore. Naszą szkołę reprezentowali w Monopoli: Sonia Daniel, Konrad Truskolaski, Bartosz Żuber i Marcin Miller, a towarzyszyli im nauczyciele: Pan Dyrektor Mirosław Spychalski, Pani Dorota Białek, Pani Kamila Skonieczna i Pani Ewa Szczepaniak.
Ogromne wrażenie wywarła na nas zarówno uroczystość powitalna(podczas której chór szkolny przy akompaniamencie orkiestry zaśpiewał hymny wszystkich krajów uczestniczących w projekcie), jak i koncerty, których mogliśmy wysłuchać podczas zwiedzania zabytkowych kościołów i krypt w Monopoli oraz w szkole. Harmonogram wizyty we Włoszech obejmował też kilka zróżnicowanych warsztatów i działań muzycznych, w których aktywnie uczestniczyli zarówno uczniowie, jak i nauczyciele z wszystkich zaangażowanych w program M.U.S.I.C. szkół. Mogliśmy wspólnie tworzyć muzykę, korzystając z najprostszych przedmiotów i komputera; uczestniczyć w improwizacjach instrumentalno-wokalnych; nauczyć się tańca regionalnego. Najważniejszym wydarzeniem dla uczestników programu był jednak koncert finałowy, w którym zaprezentowały się delegacje uczniów ze wszystkich krajów. Tematem przewodnim tej uroczystości była muzyka folk i muzyka rozrywkowa. Nasi uczniowie pokazali nie tylko swój talent wokalny (Sonia Daniel), ale także umiejętność gry na gitarze (Konrad Truskolaski) i saksofonie (Bartosz Żuber).
Gospodarze zadbali o to, byśmy – będąc w Monopoli – mogli zobaczyć najpiękniejsze zakątki Apulii. Dzięki temu już drugiego dnia pobytu we Włoszech zwiedziliśmy nie tylko stolicę regionu – miasto Bari z okazałą romańską katedrą i imponującą fortecą, ale takżeznacznie oddaloną od morza Materę z kamiennym miastem Sassi. Obejmuje ono liczne, bardzo stare domostwa i groty drążone w skałach i wąwozach, gdzie jeszcze do połowy XX wieku mieszkali ludzie. Unikalny charakter Sassi sprawił, że miejsce to zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, podobnie jak słynące z oryginalnego budownictwa typu „trulli” Alberobello, które odwiedziliśmy kilka dni później. Zwiedziliśmy również nadmorskie miasto Polignano, słynące z wysokiego, białego klifu i malowniczych grot.
Pobyt w gościnnym Monopoli dostarczył nam wielu wrażeń artystycznych, estetycznych i kulinarnych. Mimo kapryśnej marcowej pogody cieszyliśmy się bliskością morza, atrakcjami turystycznymi, pysznym włoskim jedzeniem, a przed wszystkim zróżnicowaną muzyką oraz towarzystwem zarówno naszych wspaniałych gospodarzy, jak i pozostałych uczestników programu.
Kamila Skonieczna